You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

C# Kullanıcının IP Adresi Alma Yöntemi

C# Kullanıcının IP Adresi Alma Yöntemi

Gezgin
C# Kullanıcının IP Adresi Alma Yöntemi
C# programında, cihazın IP adresini almak için System.Net namespace'indeki Dns sınıfını kullanabilirsiniz. İşte basit bir örnek:

Kod:
using System;
using System.Net;

class Program
{
    static void Main()
    {
        // Dns sınıfını kullanarak cihazın IP adresini alın
        string hostName = Dns.GetHostName();
        IPAddress[] ipAddresses = Dns.GetHostAddresses(hostName);

        Console.WriteLine("Cihazın Adı: " + hostName);
        Console.WriteLine("IP Adres(ler)i:");
        
        foreach (IPAddress ipAddress in ipAddresses)
        {
            Console.WriteLine(ipAddress);
        }
    }
}
Bu örnekte, Dns.GetHostName metodu ile cihazın adını (host adını) alıyoruz. Ardından, Dns.GetHostAddresses metodu ile bu adın karşılık geldiği IP adreslerini alıyoruz. Bu metod genellikle birden fazla IP adresi döndürebilir, bu nedenle bir dizi içinde alınan adresleri gösteriyoruz.

Not: Eğer bilgisayarınız bir yerel ağa bağlı değilse veya çeşitli bağlantı noktalarına sahipse, bu yöntemle birden fazla IP adresi alabilirsiniz. Bu durumda, hangi IP adresini kullanmak istediğinizi belirlemelisiniz.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Join Developer Discussion Online (DDO1), a vibrant platform where developers share their code, projects, and knowledge, while offering mutual support and learning opportunities in both English and Turkish. sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.